W dniu 14 kwietnia w Gubinie przedstawiciele naszej placówki wzięli udział w II Prezentacjach Artystycznym Osób z Autyzmem „TACY SAMI” organizowanym przez SPOA „Dalej Razem”.
Nasi uczniowie przygotowali prezentację wokalną pod kierunkiem p. Jagody Hejnowskiej i p. Anny Szymańczuk. Występ naszych uczestników podobał się publiczności. Sami wykonawcy po występie byli bardzo zadowoleni. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki od organizatorów.
14 kwietnia delegacja naszej szkoły w postaci uczniów klasy VI uczestniczyła w spotkaniu upamiętniającym „1050 rocznicę Chrztu Polski”, które odbyło się w sulechowskiej bibliotece miejskiej. Chrzest Polski to wydarzenie bardzo doniosłe w historii naszej państwowości. Po powitaniu zaproszonych gości przez panią dyrektor biblioteki, Teresę Zawalną, wysłuchaliśmy historii początków chrystianizacji państwa polskiego opowiedzianą przez pana Przemysława Mikołajczyka, nauczyciela h...istorii z Zespołu Szkół w Sulechowie, który przygotował prezentację multimedialną „Chrzest Polski”. Krótki montaż słowno-muzyczny zaprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sulechowie przygotowany przez nauczycielkę Sylwię Bączkiewicz. Spotkanie ubarwił występ zespołu ” Promyk” z Centrum Usług Socjalnych pod kierunkiem Magdaleny Szandurskiej. Podczas spotkania podsumowano gminny konkurs plastyczny” 1050 rocznica Chrztu Polski” dla klas IV-VI szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Nagrody ufundowali : Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów, Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św., ks. kan. Andrzej Szkwarek, Gmina Sulechów. Mieliśmy okazję pogratulować uczniowi naszej szkoły, Arturowi Gdeczykowi, który zajął II miejsce w kategorii klas gimnazjalnych. Bardzo się cieszymy z jego kolejnego, plastycznego sukcesu i czekamy na następne osiągnięcia.
Dnia 13 kwietnia 2016r. w naszym Ośrodku przy ul. Łącznej odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Imprezę tę przygotowała i przeprowadziła praktykantka pani Ola Masztalerz, wraz z panią L. Ludwiczak. Podczas tej uroczystości dzieci obejrzały filmik z którego dowiedziały się, jak dbać o Ziemię oraz jak oszczędzać wodę. Uczniowie mogli się wykazać wiedzą ekologiczną podczas rozwiązywania krzyżówek i quizów, jak również podczas układania haseł z rozsypywanki wyrazowej. Dzieci wykazały się dużą aktywnością między innymi podczas krótkiej inscenizacji jak również podczas wspólnego śpiewania piosenki Majki Jeżowskiej pt.”Moja planeta”. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, na zakończenie zostali nagrodzeni cukierkami.
W dniu 12.04.2016r. przedszkolaki i uczniowie z kl. I-II B szkoły podstawowej wraz wychowawczyniami i opiekunkami pojechali na wycieczkę do „PORT 2000” Mini ZOO Mostki. Dzieci mogły podziwiać różne gatunki ssaków i ptaków. Niektóre z nich można było pogłaskać. A małe stadko kóz stojąc w szpalerze nawet „zagaiło rozmowę” gdy tylko podeszliśmy do ich zagrody. Przechadzając się pośród obejść lam, zebr, wielbłądów itp. razem z nami drogą kicały małe króliczki. Po zakończonej wycieczce w Mostkach dzieci pełne wrażeń i nieschodzącym uśmiechem na twarzy wróciły do placówki.
Dnia 31 marca 2016 uczniowie z naszego Ośrodka po raz kolejny wzięli udział w XX Wojewódzkim konkursie z zakresu techniki „Sprawne ręce, mądra głowa” w Szprotawie. Hasłem tegorocznego konkursu było „50 lat SOSW w Szprotawie”. Konkurs odbywał się w czterech konkurencjach: plastycznej, szycia i wyszywania, kulinarnej oraz technicznej. Podczas konkurencji plastycznej Artur Gdeczyk wykonał kartkę urodzinową, w konkurencji szycia i wyszywania Żaneta Kujawa wykonała serwetkę, w konkurencji kulinarnej Katarzyna Maciejewska wykazała się zdolnościami kulinarnymi podczas wykonywania torcika i w konkurencji technicznej Dawid Falenta wykonał jubileuszową statuetkę. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem p. L. Ludwiczak i p. A. Bieławy. Podczas konkursu nasi uczniowie mogli zaprezentować swoje uzdolnienia techniczne i plastyczne, jak również rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania.
Jak co roku uczniowie wrócili z konkursu zadowoleni z dyplomem i upominkami.
W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które zmuszają nas do powagi, zadumy, a także i radości, jaką niosą ze sobą. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne. Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich.
Również w naszej klasie rodzinnie spędziliśmy święta. We wtorek urządziliśmy uroczyste śniadanie wielkanocne. Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajka, białej kiełbasy, ,, baby wielkanocnej”, stroików z bazi i bukszpanu - symboli budzącej się do życia przyrody. O znaczeniu pokarmów, jako symbolach świątecznych, dzieci dowiedziały się wcześniej na zajęciach. Przed rozpoczęciem wspólnego śniadania złożyliśmy sobie ciepłe życzenia.
21 marca nasi podopieczni powitali wiosnę! Śpiewali piosenki przywołujące wiosnę a „Maszeruje wiosna” z akompaniamentem instrumentów rozbrzmiewała na cały ośrodek. Dzieci wykonały prace plastyczne. Ułożyły puzzle z rysunkiem wiosny i wykleiły drzewa kolorowymi pąkami kwiatów z bibuły. Później panie ze wsparciem dzieci rozebrały swoje Marzanny utrwalając przy tym zasady segregacji śmieci, gdyż nasze kukły były ekologiczne. Stworzone zostały przez dzieci z plastiku, papieru, szkła i surowców naturalnych. Na koniec przybyła do nas piękna Pani Wiosna i zdecydowała, że zostaje z nami na długo!
Uczniowie klasy II SP ZET Jakub Pawlik i Konrad Szustak zostali wyróżnieni w konkursie plastycznym na projekt Kartki Wielkanocnej organizowanym przez Sulechowski Dom Kultury. 18 marca odbyło się oficjalne wręczenie nagród.
16 marca zakończyły się rekolekcje wielkopostne w naszej szkole. Tego dnia cała społeczność szkolno-przedszkolna uczestniczyła w uroczystej mszy świętej w parafii pw. Św Stanisława Kostki w Sulechowie prowadzonej przez księdza rekolekcjonistę – Dariusza Chmist. Podczas nabożeństwa braliśmy czynny udział w modlitwie oraz drodze krzyżowej.
Dnia 16 marca 2016r. uczniowie klasy IV-VI ZET SP uczestniczyli w III Przeglądzie Grup Tanecznych Szkół Specjalnych „Z tańcem przez świat” organizowanym w Domu Kultury w Świebodzinie. Tym razem tanecznym krokiem organizatorzy zaprosili dzieci do Afryki. Na przegląd przyjechali uczniowie z województwa lubuskiego. Sulechów reprezentowali uczniowie klasy IV-VI SP ZET: Julia, Krzysiu, Sylwia, Luiza i Miłosz oraz ich opiekunowie: wychowawczyni: P. Ewelina Krzyżanowska i nauczycielka muzyki: P. Daria Szczecińska, jako plemię Waka Waka z piosenką Shakiry o tym samym tytule. Zatańczyli w rytmie muzyki afrykańskiej. Piosenka poruszyła serca publiczności, która wstała i zaczęła tańczyć wraz z plemieniem Waka Waka.
Dnia 14 maca 2016 r. odbyła się wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego położonego w małej wsi Czarna koło Zielonej Góry. Dzieci zwiedzały zagrodę, oglądały stare narzędzia ciągnięte przez konia, poznawały budowę ula pszczelego od wewnątrz, karmiły drób, uczestniczyły w pogadance o historii wsi i gospodarstwa.
Następnie dzieci samodzielnie wykonywały pisankę z kolorowych cekinów , wstążek i piórek. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem złożonym z placków ziemniaczanych i napoju z czarnego bzu.
Dzień rozpoczął się od powitania każdej dziewczyny, kobiety w drzwiach szkoły. Dziewczęta miały przyklejane serduszko ,natomiast każda z pań odwiedzająca w tym czasie szkołę otrzymała różę.
Wszyscy uczniowie spotkali się w auli szkolnej, gdzie na początku uczestniczyli w prelekcji i pokazie multimedialnym nt. historii powstania Dnia Kobiet oraz żartobliwej prezentacji o stworzeniu kobiety.
Następnie w auli pozostały same dziewczęta naszej szkoły na słodkim poczęstunku przy muzyce i zabawach. Podczas zabaw było wiele radości i śmiechu. Na koniec każda z nich zamiast kwiatka otrzymała czekoladę.
29 lutego rozpoczęły się w naszej placówce rekolekcje. Odbywały się one w budynkach przy ulicy Łącznej i na Kruszynie.
Podczas spotkania w auli przy ulicy Łącznej wszyscy uczestnicy zostali poinformowani o przebiegu wydarzeń. Następnie zostali zaproszeni do obejrzenia filmu „Największy z cudów”. Po projekcji dzieliliśmy się swoimi wrażeniami .
W naszym spotkaniu uczestniczył również ksiądz proboszcz z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Henryk Wojnar, którego zawsze z wielką radością gościmy w naszej szkole.
Następnie w pokazie multimedialnym zaprezentowano historię Światowych Dni Młodzieży oraz symbole, które później uczniowie kolorowali.
Zaprezentowany też został hymn ŚDM oraz taniec, którego się nauczyliśmy a został on spontanicznie, radośnie i bardzo chętnie kilka razy wykonany. Nauczyliśmy się też śpiewać refren hymnu ŚDM, który głośno i z wielkim uczuciem wykonywaliśmy, również podczas tańca.
01 marca w Sulechowie odbyła się perygrynacja symboli ŚDM. Przeszliśmy ulicami miasta wraz z innymi uczestnikami marszu. Nasi uczniowie trzymali w dłoniach balony nawiązujące w kolorach do różańca misyjnego, oznaczającego różne kontynenty świata, a z których to kontynentów przybędzie do Krakowa młodzież na ŚDM.
Spotkanie zakończyło się w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Tam mogliśmy podejść do krzyża i ikony i trwać w modlitwie. Były to bardzo wzruszające chwile dla nas wszystkich.
Swoją postawą i zaangażowaniem uczniowie godnie reprezentowali naszą Placówkę.
29 lutego w budynku przy ul Kruszyna 1 odbyły się rekolekcje wielkopostne, które były skierowane do wszystkich grup przedszkolnych, grup rewalidacyjnych, uczniów zespołów edukacyjno- terapeutycznych oraz uczniów klas I-II szkoły podstawowej. Po wspólnej modlitwie, dzieci obejrzały film z cyklu „Święty Jan Paweł II” nt. opowiadań biblijnych oraz „Przypowieść o zagubionej owcy”. W przerwie między warsztatami dzieci wykonały plakaty zagubionej lub odnalezionej owcy. Prace plastyczne zostaną wywieszone i będą zdobić korytarze budynku.
W trakcie zajęć nauczyliśmy się śpiewać kilka piosenek. Zostały one zaprezentowane naszemu gościowi- kapłanowi z parafii pw. Św Stanisława Kostki w Sulechowie- księdzu Henrykowi Wojnarowi, który poprowadził dla nas rekolekcje. W atmosferze radości i zabawy, dzieci poznawały Słowo Boże i przygotowywały się na nadejście Jezusa Zmartwychwstałego.
Mamy nadzieję, ze rekolekcje były dla wszystkich czasem wzbogacającym wewnętrznie i umacniającym więź z Bogiem i rodziną.
Dnia 16 lutego 2016r. przybyli do nas aktorzy z teatrzykiem „Czerwony Kapturek”. Przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstawowej zgromadzili się w sali gimnastycznej przy ul. Kruszyna 1. Aktorzy mieli kukiełki oraz rekwizyty potrzebne do przedstawienia bajki. Sympatyczny Czerwony Kapturek szedł w odwiedziny do babci i spotkał groźnego wilka. Wilk był największą atrakcją wśród dzieci – jedne bardzo się go bały, inne śmiały się do łez. Bajka miała oczywiście szczęśliwie zakończenie, jak to w bajkach bywa i zły wilk został pokonany przez myśliwego. Na koniec dzieci mogły przywitać się z wilkiem, który wcale nie był taki groźny, na jakiego wyglądał. Znaleźli się odważni ,którzy przybijali „piątki” z wilkiem.
Od dnia 11.02.2016r. rozpoczął się w naszej placówce cykl zajęć obejmujący wszystkie oddziały, a dotyczący promocji profilaktyki zdrowotnej.
Dnia 11 i 18 lutego uczniowie pod opieką nauczycieli odwiedzili gabinet dentystyczny. Okazało się, że niektórzy z nas byli w tym miejscu pierwszy raz. Ci którzy leczyli już zęby wchodzili do gabinetu z lekką obawą. Wszystko zakończyło się uśmiechami i żartami, a dzieci zostały obdarowane balonami i pastą do zębów.
Na zakończenie tego cyklu zajęć dnia 16 lutego na auli w szkole odbyło się spotkanie wszystkich uczniów z panią stomatolog. Tematem tego spotkania była „Higiena i profilaktyka chorób jamy ustnej”
24 lutego dla młodszych naszych uczniów i 25 lutego dla starszych uczniów odbyły się spotkania dotyczące prawidłowego i zdrowego odżywiania się, na których poprzez krótki wykład, zabawy, wykonywanie zadań i prezentacje multimedialne przypomniano i wzbogacono wiedzę na temat odżywiania. Na zakończenie przystąpiono do degustacji przeróżnych sałatek przygotowanych przez uczniów wraz z wychowawcami, jak i soków warzywnych. Wszystko było nie tylko przepyszne, lecz również estetycznie i kolorowo wykonane.
I w tym wypadku też znaleźli się tacy którzy po raz pierwszy poznali smak np. surowej rzepy.
Pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch” dnia 8 marca odbyło się spotkanie, na którym omówione zostały korzyści płynące z aktywnego trybu życia. Pokazano i zaprezentowano sposoby i możliwości zdrowego stylu życia. Na zakończenie uczestniczyliśmy w ćwiczeniach gimnastycznych, które wywołały na wszystkich twarzach uśmiech, co było namacalnym dowodem że aktywność fizyczna daje poczucie szczęścia.
Ponieważ profilaktyka zdrowotna obejmuje szereg innych aspektów naszego życia, zaplanowane są dalsze zajęcia, o których będziemy informować .
Dzisiaj tematem zajęć kulinarnych były kolorowe kanapki, które dzieci same przygotowywały. Na stole pojawiły się: chleb, ser, wędlina, masło, szczypiorek, pomidor i wiele innych. Przedszkolaki samodzielnie smarowały chleb, co wywołało wiele śmiechu i radości. Na chlebek kładły wg upodobania różne składniki. Później każdy dumnie zjadał ze smakiem swoją kanapkę.
Dnia 4 lutego odbył się BAL KARNAWAŁOWY zorganizowany przez p. Asię, p. Anię, p. Weronikę ora p. Gosię. Udział w balu wzięli wszyscy najmłodsi wychowankowie z budynku przy ul. Kruszyna 1.
Zabawa rozpoczęła się od powitania dzieci i zaproszenia do wspólnej zabawy. Wszystkie dzieci wraz z nauczycielkami i opiekunkami były przepięknie przebrane.
Następnie wielką radość sprawiła dzieciom zabawa i tańce z chustą.
Miłym zaskoczenie było niespodziewane przybycie na bal w pięknym stroju kowboja taty jednej z wychowanek, który swoją obecnością umilił naszą wspólną zabawę.
Korzystając z okazji, że w dniu balu również obchodziliśmy „TŁUSTY CZWARTEK” p. Asia przedstawiła dzieciom wierszyk pt. „Pączuś”.
Na koniec zabawy wszyscy uczestnicy balu zostali poczęstowani pysznym pączkiem.
DZIĘKUJEMY
Dnia 3 lutego w środę jak co miesiąc odbył się koncert filharmonii dla dzieci. Tym razem muzycy zaprezentowali się jako przyjaciele z podwórka i opowiedzieli historię pt. "Bębenek i jego przyjaciele". Historia była prawdziwa, gdyż przedstawiała jak to doszło do tego, że Pan Krzysztof i Pan Szymon zaczęli swoją przygodę z muzyką. Otóż okazało się iż Pan Krzysztof będąc małym Krzysiem uczęszczał na podobne koncerty jakie my mamy przyjemność oglądać i słuchać. Pewnego dnia po takim koncercie zamarzył być saksofonistą. Długo nie trzeba było czekać, a mały Krzyś zaczął grać i na dodatek dołączył do niego jego kolega Szymon, który jednak wybrał bębenek. Teraz już dorośli Panowie dali cudowny pokaz gry na saksofonie i bębenku do tego dołączyli marakasy, werbel, perkusje i wiele innych ciekawych i nowych dla nas instrumentów. Zrobili takie show, że bębenki, ale te w uszach nam bębniły. Podobno za miesiąc będzie spokojniejsza muzyka, ale co to będzie to już niebawem.....
Fotorelacja pod linkiem: http://soswsulechow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=107
2 lutego cała społeczność przedszkolna świętowała Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji przedszkolaki przygotowały krótką prezentację piosenek oraz zagadek. Wyświetliły również film, jaki został nagrany podczas ich tournée jasełkowego. Przedszkolaki wraz z zaproszonymi dziadkami dekorowali słodkie ciasteczka w kształcie serc. Jednak to nie koniec niespodzianek przygotowanych dla seniorów. Spotkanie zakończyło się wręczeniem upominków oraz wspólnym poczęstunkiem.
Z całego serca dziękujemy kochanym Babciom i Dziadkom
za przybycie na naszą uroczystość i życzymy Wam
dużo radości, uśmiechu, zdrowia oraz pociechy ze swoich wnucząt!
Fotorelacja pod linkiem: http://soswsulechow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=105