" Za życiem "

Wiodący Ośrodek Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczy (WOKRO)

Informujemy, że 21 kwietnia 2022 r.  między Powiatem Zielonogórskim a Ministerstwem Edukacji Narodowej zostało podpisane kolejne porozumienie nr MEiN/2022/DWEW/1132 na realizowanie przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sulechowie zadań, z zakresu administracji rządowej, wynikających z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” finansowanego z budżetu państwa.

Na obszarze naszego powiatu SOSW pełni rolę Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczego. Działalność WOKRO przewidziana jest na 5 lat (2022 – 2026). Celem działania programu jest zapewnienie dziecku niepełnosprawnemu i jego rodzinie dostępu do aktywnej pomocy ze strony państwa poprzez udzielenie interdyscyplinarnej specjalistycznej opieki, w tym także prowadzenie dodatkowych zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i zajęć specjalistycznych dla dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka w Powiecie Zielonogórskim.

WOKRO wspiera rodziców i dzieci od chwili wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do czasu podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia.

WOKRO realizuje następujące zadania:

1. Udziela rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka.

2. Wskazuje właściwe dla dziecka i jego rodziny formy kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej.

3. Wskazuje jednostki udzielające specjalistycznej pomocy dzieciom.

4. Organizuje wczesne wspomaganie rozwoju dziecka na warunkach i w formach określonych w przepisach oświatowych, w wymiarze do 5 godzin tygodniowo dla danego dziecka oraz – w zależności od potrzeb dziecka – dodatkowe usługi terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów.

5. Koordynuje korzystanie z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu:

1. zbiera i upowszechnia informacje o usługach i świadczących je specjalistach,
  2. prowadzi akcje informacyjne,
  3. monitoruje działania związane z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom.

Rodzicu!

• Jeżeli niepokoi Cię rozwój Twojego dziecka, Twoje dziecko posiada opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o niepełnosprawności, o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych – zgłoś się na bezpłatne konsultacje, bo tylko wcześnie podjęta interwencja przynosi najlepsze efekty!
  • Jeśli Twoje dziecko uczęszcza na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, skorzystaj z możliwości dodatkowych bezpłatnych zajęć ze specjalistami!
  • Jeśli Twoje dziecko realizuje zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju w innej placówce, może równolegle korzystać z terapii w SOSW.

Oferta:

• bezpłatne zajęcia stymulujące rozwój dziecka (do 5 godzin w tygodniu),
  • interdyscyplinarna pomoc i wsparcie dziecku i rodzinie,
  • specjalistyczna opieka dla dziecka i rodziny, w zależności od potrzeb,
  • wsparcie psychologiczne ukierunkowane na rodzinę znajdującą się w sytuacji kryzysowej spowodowanej informacją o wadzie rozwojowej dziecka.

W ramach indywidualnych zajęć prowadzonych z dzieckiem realizowane są między innymi:

• wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, w tym wczesne wspomaganie rozwoju i edukacji dziecka z autyzmem,
  • zajęcia z psychologiem,
  • zajęcia z oligofrenopedagogiem,
  • terapia pedagogiczną,
  • terapia logopedyczną,
  • metoda stymulującą EEG Biofeedback,
  • systemy komunikacji alternatywnej,
  • terapia integracji sensorycznej,
  • terapia ręki,
  • fizjoterapia,
  • hipoterapia,
  • terapię ruchem,
  • zajęcia muzyczne z elementami Metody Dobrego Startu,
  • programy aktywności Knillów rozwijające świadomość ciała,
  • terapia w sali doświadczania świata,
  • stymulacja polisensoryczną,
  • metoda Ruchu Rozwijającego W. Scherborne,
  • Sensoplastyka®

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać od wtorku do piątku osobiście lub pod numerem telefonu 68 385 26 49.

Dane do kontaktu:
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy