O NAS

Przedszkole  rozpoczęło działalność 01.09.2010r. i jest oddziałem Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sulechowie. Przeznaczone jest dla dzieci od 3 - 6 roku życia a w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko pow. 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym  dziecko kończy 8 lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor może przyjąć dziecko 2,5 letnie dziecko.

Do placówki przyjmowane są dzieci:

• z niepełnosprawnością intelektualną,
  • z uszkodzonym narządem ruchu,
  • z uszkodzonym narządem słuchu,
  • z cechami autystycznymi lub autyzmem,
  • z takimi zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, które utrudniają  lub uniemożliwiają uczęszczanie do przedszkola ogólnodostępnego.

Duży nacisk kładziony jest na profesjonalną terapię i rehabilitację. Każdy dzień w naszym przedszkolu jest szczegółowo zaplanowany dla każdego przebywającego w nim dziecka.

OFERTA

Zajęcia odbywają się w grupach, które liczą do 10 dzieci. Zajęcia planowane, organizowane
i prowadzone są w oparciu o Indywidualne Programy Edukacyjno - Terapeutyczne.  Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza realizowana jest w przedszkolu w oparciu o podstawę    programową wychowania przedszkolnego określoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i jest nieodpłatna

Dzieci w czasie zajęć uczą się współżycia w grupie, koleżeństwa i współdziałania. Ponadto nabywają wprawy w podstawowych czynności samoobsługowych i porządkowych, poznają najbliższe środowisko, poszerzają wiedzę o otaczającym świecie. Dzieci sukcesywnie uczęszczają na miejską pływalnię w Sulechowie, uczestniczą w różnego rodzaju wycieczkach, konkursach i akcjach społecznych

Na zajęciach nauczyciele wykorzystują różnorodne metody, by dzieci czerpały jak najwięcej. I tak   między innymi stosowana jest stymulacja wielozmysłowa, metoda  porannego kręgu oraz program aktywności Knillów, elementy ruchu rozwijającego W. Sherborne, zabawy paluszkowe i wiele innych. Ponadto dzieci korzystają z  bogatego wachlarza terapii dodatkowych, tj. terapii pedagogicznej, terapii logopedycznej, terapii wczesnego wspomagania rozwoju, terapii integracji sensorycznej.

Edukacja w naszym przedszkolu odbywa się głównie przez zabawę. Gry i zabawy proponowane przez nauczycieli mają cieszyć i bawić, ale także prowadzi do wszechstronnego rozwoju dzieci.

REKRUTACJA

1. Podstawą przyjęcia jest uzyskanie przez rodziców/opiekunów prawnych orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego uwzględniające stopień niepełnosprawności dziecka wraz z zaleceniami jakie należy zastosować wobec dziecka, ze wskazaniem na zajęcia grupowe w warunkach przedszkola specjalnego.

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego można uzyskać w Poradniach Psychologiczno - Pedagogicznych.

1. Po uzyskaniu stosownego orzeczenia prosimy o kontakt z przedszkolem celem dokładnego zapoznania się z ofertą edukacyjną placówki.
  2. Następnie rodzice/opiekunowie prawni powinni wypełnić „Kartę zgłoszenia dziecka do przedszkola” i złożyć ją           w okresie rekrutacji lub, po uzgodnieniu z dyrektorem przedszkola, w innym terminie.
  3. Komisja rekrutacyjna zbiera się na przełomie marca i kwietnia decydując o przyjęciu dzieci i młodzieży do przedszkola specjalnego. Listy dzieci przyjętych do  naszego przedszkola będą dostępne w placówce po zakończeniu rekrutacji.
  4. Po ogłoszeniu listy przyjętych dzieci rodzice pokrywają jedynie koszty wyżywienia.