Programy i projekty edukacyjne

programy_edukacyjne.docx

O_programie_Nawigacja_w_kazda_pogode.docx

Innowacja pedagogiczna „Świat kodowania z Photonem” rok szkolny 2023/2024

W dzisiejszym świecie, technologia i umiejętność korzystania z niej stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem życia. Niemniej jednak, dostęp do edukacji cyfrowej i umiejętność kodowania często pozostają poza zasięgiem niektórych grup dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężeniami i autyzmem. Moja innowacja, „Świat Kodowania z Photonem” narodziła się z przekonania, że każde dziecko, niezależnie od swoich umiejętności czy wyzwań, zasługuje na równy dostęp do możliwości edukacyjnych, które pomogą mu rozwijać się i osiągać pełny potencjał. W kontekście przedszkoli i placówek edukacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, innowacja ta stawia sobie za cel stworzenie bezbarierowego i przystępnego środowiska, które pozwala dzieciom doświadczyć fascynującego świata kodowania. Robot Photon, który jest przyjazny i dostosowany do potrzeb każdego dziecka, staje się przewodnikiem w tej niezwykłej podróży. Działa jako narzędzie, które nie tylko angażuje, ale także rozwija umiejętności i zdolności dzieci w sposób dostosowany do ich potrzeb. Poprzez tą innowację, dzieci niepełnosprawne intelektualnie w przedszkolu mają szansę na poznanie podstaw programowania, logicznego myślenia, i zdobywanie umiejętności, które mogą okazać się wartościowe w ich życiu codziennym. Nie tylko uczą się one jak działa technologia, ale także budują swoją pewność siebie i motywację do nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. Innowacja „Świat Kodowania z Photonem” dąży do zapewnienia dzieciom niepełnosprawnych intelektualnie równych szans na rozwijanie się, uczenie i czerpanie radości z nauki.

Autor : Jagoda Hejnowska

Starsze aktywności:

Szkoła Równych Szans - programy rozwojowe dla szkół w województwie lubuskim.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżet państwa w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich

Realizatorami projektu są nauczyciele, wychowawcy i logopedzi zatrudnieni w Ośrodku oraz wykwalifikowani instruktorzy spoza placówki - hipoterapeuci. Projekt jest realizowany na terenie SOSW w Sulechowie,
w stadninie koni Wyższej Szkoły Zawodowej Administracji Publicznej w Kalsku,
w "Małpim Gaju" - Internationaler Bund we Frankfuncie nad Odrą oraz
w wielu ciekawych miejscach na łonie natury a także w stolicy naszego kraju

NIE ULECI Z WIATREM
Wszystkie realizowane w ramach projektu zadania i działania, bacznym wzrokiem śledzi grupa wychowanków, tworząca zespół dziennikarski. Razem z Panią Mirosławą Kubiak (redaktorem naczelnym) nasi dziennikarze przygotowują informacyjne gazetki ścienne i gazetkę ulotną. Ażeby wszystkie wydarzenia i działania, realizowane w trakcie projektu nie uleciały z wiatrem zespół redakcyjny spisuje kronikę.

WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ

W ramach projektu z dziećmi i młodzieżą spoza naszej placówki prowadzona jest przez panią Agnieszkę Frybel - terapia metodą EEG Biofeedback. Uczniowie podczas terapii pracują nad poprawą koncentracji, szybkości uczenia się i zapamiętywania, pokonują stres i zwiększają motywację do działania. W lepszej kondycji umysłowej i fizycznej wracają do swoich codziennych zajęć.