Metoda Tomatisa

Prowadzący logopeda mgr Beata Mokrzan

Metoda Tomatisa, zwana też stymulacją audio – psycho – lingwistyczną, została stworzona przez francuskiego otolaryngologa, prof. Alfreda Tomatisa. Prowadząc badania nad zależnością pomiędzy słyszeniem a tworzeniem głosu i produkcją mowy zauważył, że na jakość głosu wpływają nie tylko organiczne uszkodzenia narządu słuchu, lecz również zaburzenia słuchania, czyli uwagi słuchowej.

Narząd słuchu pozwala na komunikowanie się z otoczeniem i to, co słyszymy, wpływa na kształtowanie się naszego głosu, mowy i języka. Sposób działania narządu słuchu ma również wpływ na przyswajanie wiedzy, umiejętności czytania, pisania, a nawet na postawę ciała, koordynację ruchów dynamizację i stymulację aktywności , stany emocjonalne i postawy społeczne.

Według Tomatisa słyszenie nie jest jednoznaczne ze słuchaniem.

Podstawową metodą stosowaną w innowacji jest trening słuchowy (SAPL – stymulacja audio – psycho – lingwistyczna) przeprowadzany za pomocą urządzenia zwanego „elektronicznym uchem”. Terapia ta polega na słuchaniu odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego przez specjalne słuchawki, w których dźwięki podawane są drogą powietrzną i kostną.

Stymulacja audio – psycho – lingwistyczna jako innowacyjna forma wspomagania rozwoju dziecka poprzez kształtowanie uwagi słuchowej i lateralizacji słuchowej przeznaczona jest dla osób z niepełnosprawnością intelektualną wadami wymowy, dysleksją, autyzmem, zaburzeniami zachowania. Metoda Tomatisa jest metodą wspomagającą wobec innych metod pracy z dzieckiem .

Uczniowie do diagnozy kwalifikowani są na podstawie informacji od nauczycieli, pedagoga czy skierowania z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Diagnostyka obejmuje :

· wywiad

· test uwagi i lateralizacji słuchowej

· testy dodatkowe

Przed i po każdej sesji wykonywane są diagnozy kontrolne . Grupa uczestnicząca w sesji liczy od 1 do 6 dzieci dobieranych na podstawie podobieństwa przebiegu krzywych uwagi słuchowej . Na podstawie testu uwagi i lateralizacji słuchowej wybiera się odpowiedni program czyli zestaw specjalnie zestawionych fragmentów utworów z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi jakimi dysponujemy.

Przewiduje się, że stymulacja audio – psycho - lingwistyczne przyczyni się do uzyskania u uczestniczących w terapii uczniów pozytywnych zmian w następujących sferach:

Słuchanie receptywne (skierowane na zewnątrz do otaczającego świata)

- poprawa koncentracji uwagi,

- zmniejszenie nadwrażliwości na dźwięki,

- dobra interpretację pytań i poleceń,

- rozróżnianie podobnie brzmiących słów,

- lepsze rozumienie mowy,

- umiejętność spełniania wieloczłonowych poleceń.

Słuchanie ekspresyjne skierowane do wewnątrz (kontrola własnych wypowiedzi)

- poprawa ekspresyjności wypowiedzi,

- poprawa płynności i wyrazistości wypowiedzi,

- zwiększenie zasobu słownictwa,

- ograniczenie stereotypowych wyrażeń,

- umiejętność czystego śpiewania,

- poprawna kolejność liter w wyrazie,

- poprawa rozumienia tekstu czytanego,

- poprawa głosowania.

Funkcje motoryczne

- poprawa poczucia rytmu,

- poprawa charakteru pisma,

- poprawa małej i dużej motoryki,

- poprawa orientacji w schemacie ciała,

- poprawa w orientacji strony prawej i lewej.

Postawy społeczne

- poprawa własnego wizerunku,

- wiara we własne siły,

- dojrzałość,

- większa motywacja do nauki,

- poprawa tolerancji na frustrację,

- większa śmiałość, odwaga,

- zmniejszenie drażliwości.

Poziom energii

- mniejsza męczliwość i nadaktywność,

- mniejsza skłonność do ulegania przygnębieniu,

- radzenie sobie z codziennymi obowiązkami.