Dnia 27 marca 2014 roku nasze dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej pod kierunkiem p. Joanny Czepiżak-Bochniak oraz p. Lidii Ludwiczak brały udział w Przeglądzie Zespołów Artystycznych Wychowanków Placówek Kształcenia Specjalnego Województwa Wielkopolskiego. Dzieci zaprezentowały przedstawienie pt.: "Wiosna". Wszyscy uczestniczy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.
Fotorelacja dostępna pod tym linkiem: http://soswsulechow.edupage.org/album/?#gallery/28
21 marca uczniowie naszej szkoły wraz z zaproszonymi przedszkolakami świętowali nadejście pierwszego dnia wiosny. Na auli szkolnej grupa dzieci przedstawiła inscenizację do piosenki o wiośnie pod kierunkiem p. Joanny Czepiżak-Bochniak. Podczas występu powitała nas Pani Wiosna, która częstowała wszystkich słodkościami, a chętnym dzieciom malowała na twarzy kolorowe kwiaty. Po przedstawieniu wszyscy w radosnych nastrojach wyszli na boisko szkolne aby spalić Marzannę i pożegnać zimę. Marzannę wykonali uczniowie klasy II gimnazjum wraz z p. Lidią Ludwiczak.
Uczniowie uczący się na Folwarku w Górzykowie również hucznie świętowali nadejście wiosny. Wraz z nauczycielami przeszli kolorowym korowodem nad Odrę aby tam uroczyście pożegnać zimę paląc Marzanny przygotowane pod kierunkiem nauczycieli.
Na przełomie grudnia i stycznia odbył się cykl imprez i spotkań związanych z tematyką bożonarodzeniową:
12 grudnia – udział Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w VII Przeglądzie Kolęd i Jasełek Osób Niepełnosprawnych w sulechowskim Zborze (grup z Sulechowa: dzieci z oddziału rewalidacyjno – wychowawczego, przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum oraz grupa z Górzykowa: uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy);
13 grudnia – wystawienie jasełek w Kościele p.w. św. Stanisława Kostki w Sulechowie (grupa z Sulechowa);
14 stycznia – promocja szkoły poprzez uroczyste wystawienie jasełek (grupy Sulechów i Górzykowo) dla zaproszonych gości oraz poczęstunek (przygotowany przez uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej w SOSW);
16 stycznia – wystawienie jasełek przez dzieci z Przedszkola, Szkoły Podstawowej oraz zespołów edukacyjno – wychowawczych w Sulechowie) w szkole podstawowej w Kargowej (wydarzenie o charakterze integracyjno – promocyjnym).
10.12.2013 r. odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Kręglach Klasycznych.
W zawodach uczestniczyło 22 uczniów w kategori chłopców i dziewcząt.
Organizatorami Mistrzostwbył UKS "OSW" w Sulechowie oraz Stowarzyszenie Miłośników gry w kręgle i bowling "Strike".
Zawody odbyły się na kręgielni w Obłotnem.
Zdjęcia z zawodów znajdują się tutaj: http://soswsulechow.edupage.org/album/?#gallery/26
W dniu 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Falubazowy Mikołaj. W roli jego pomocników wcielili się kibice klubu oraz Jarosław Hampel.
Fotorelacja oraz filmik z akcji do obejrzenia na poniższych stronach:
Na początku grudnia 2013 roku dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie naszej szkoły wzięły udział w zabawie mikołajkowej. Dzieci spotkały się z Mikołajem, otrzymały prezenty, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych, konkursach i malowaniu. Dzieci świetnie się bawiły. Impreza była udana a wszyscy bardzo zadowoleni.
Zgodnie z tradycją w wigilię świętego Andrzeja odbywają się huczne zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżą sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie "odczytują" cień rzucany przez odlew. Często także doszukują się symbolicznych znaczeń w przedmiotach, nabierających w tym dniu szczególnej mocy.
Również dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie naszej szkołyj przeżyli wspaniały wieczór, pełen magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Największym uznaniem cieszyły się konkursy taneczne. Wzięły w nich udział całe klasy oraz pary.
Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.
W dniu 5 listopada 2013 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego o tematyce Honorowego Krwiodastwa Polskiego Czerwonego Krzyża.
Nasza uczennica Justyna Wawszczyk z klasy II SPP wraz z opiekunem p. Elżbietą Klementowską odebrały nagrodę za swoją pracę.
Na początku spotkania wymieniono grzeczności i powitano wyczekiwanego gościa- policjantkę sierżant Katarzynę Paszkowską, która przedstawiła zgromadzonym temat spotkania: „Bezpieczni na drodze”.
Demonstrowała i omawiała kolorowe plansze dotyczące zachowania bezpieczeństwa na drodze. Zadawała pytania mające związek z przekazywaną treścią. Dzieci udzielały odpowiedzi w sposób werbalny lub wskazywały je na ilustracjach w zależności od swoich możliwości np.: - pasy („zebrę”)- jako bezpieczne miejsce przekraczania jezdni; - sygnalizator świetlny z zapalonymi światłami (kolejno): zielonym, żółtym, czerwonym adekwatnie do sytuacji itp. Dalej skierowała uwagę obecnych na postawę policjanta i jej znaczenie w ruchu drogowym. Następnie przeprowadziła ćwiczenia praktyczne - przechodzenie po pasach w obecności osoby dorosłej wykorzystując w tym celu przyniesioną pomoc (imitację fragmentu jezdni z przejściem dla pieszych). Ponadto przestrzegała dzieci przed niebezpieczeństwem jakie wynika ze spotkania i rozmów z obcą (nieznaną) osobą zarówno w domu jak
i na podwórku, placu zabaw, ulicy, w sklepie czy podczas wycieczki. Dalej pytała dzieci czy wiedzą kogo mogą prosić o pomoc w sytuacji kiedy by jej potrzebowały, lub w sytuacji zagrożenia, podając liczne przykłady. Mówiła także jak się ubierać i co nosić by być widocznym na drodze: odzież z elementami odblaskowymi, światełka odblaskowe, kamizelki. Te ostatnie dzieci miały okazję przymierzyć. Dzięki temu spotkaniu wychowankowie mieli możliwość bliższego poznania wyposażenia policjanta: munduru i jego pojazdu.
Pod koniec miała miejsce krótka sesja zdjęciowa z udziałem Gościa. Zdjęcia robiła Jagoda Hejnowska. Po czym nastąpiła chwila podziękowania- przedszkolaki wręczyły kartkę okolicznościową z życzeniami, którą wcześniej same wykonały.
Z kolei pani sierżant obdarowała je składankami papierowymi „Lupo” i pożegnała się.
Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć klikając poniższy link:
10 października 2013 r. odbył się V Regionalny Turniej Olimpiad Specjalnych w Bowlingu. Miejscem zmagań sportowców był kręgielnia "Hayduk" w Żarach. W imprezie wzieło udział 196 drużyn z województwa lubuskiego. SOSW w Sulechowie reprezentowały: Kamila Kubala, Paulina Gęsiorowska oraz Katarzyna Nowakowska. Wśród swojej grupy sprawnościowej dziewczyny zajęły III miejsce i otrzymały brązowe medale. Jednak to nie koniec niespodzianek. Wśród zawodniczek, które zdobyły najwięcej punktów znalazły się także nasze reprezentantki: Kamila Kubala I miejsce, natomiast Paulina Gąsiorowska II miejsce. Trenerem grupy był p. Roman Zawalny.
Fotorelacja dostępna pod linkiem http://soswsulechow.edupage.org/album/?#gallery/37
Przy pięknej, słonecznej pogodzie, wesoło trzaskającym ognisku i dobrej muzyce odbyło się w Górzykowie Święto Plonów. Na tę uroczystość zaprosiliśmy koleżanki i kolegów oraz przedstawicieli organu prowadzącego.
Goście przybyli o godzinie 11:00. Przywitała ich p. Jagoda Hejnowska (która była odpowiedzialna za przebieg imprezy) oraz dyrektor p. Andrzej Klementowski, który zaprosił wszystkich na teren naszego ogrodu i wprowadził w tematykę spotkania.
Następnie dzieci i młodzież z Ośrodka przedstawili, krótki przegląd słowno-muzyczny nawiązujący do jesieni i tematyki spotkania.
Zajadaliśmy się również smakołykami przygotowanymi przez dzieci i młodzież pod bacznym okiem nauczycieli i opiekunów. Chętni mogli potańczyć, a także wziąc udział w różnorodnych konkursach.
Po udanym dniu podziękowaliśmy gościom za przybycie i pożegnaliśmy serdecznie.
Kolejne święto za rok!
Fotorelacja dostępna na poniższym linku:
http://soswsulechow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=24
Dnia 2 października br. o 8:30 wychowankowie naszej szkoły wyjechali na "Zieloną Szkołę" do Szklarskiej Poręby. Plan wycieczki był następujący:
Fotorelacja dostępna na poniższym linku:
http://soswsulechow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=23
We wrześniu dla naszych przedszkolaków miało miejsce ważne wydarzenie. Odbyła się uroczysta inauguracja wyjścia na basen w roku roku szkolnym 2013/2014.
W naszym przedszkolu dzieci uczesniczą w zajęciach na basenie. Młodsze i starsze przedszkolaki pod fachowym kiem ratowników, przy pomocy nauczycieli i rodziców systematycznie korzystają z zabaw w wodzie. Jak dobrze wiadomo zdecydowana większość dzieci uwiellbia zabawy w wodzie. Mluchy uczą się pływać, a jednocześnie rozwijają swoją sprawność, zwiększają wydolność układu oddechowego czy kształtują prawidłową postawę ciała.
Pływanie wpływa wszechstronnie na rozwój fizyczny, emocjonalny, społeczny i psychiczny przedszkolaków. Zajęcia na basenie odbywają się raz w tygodniu. Są one dla dzieci źródłem radości i zadowolenia.
Kampania społeczna „Pola Nadziei" to akcja, organizowana od 15 lat w Polsce, której ideą jest pozyskiwanie funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych, a także edukacja i uwrażliwienie dzieci i młodzieży na los chorego nieuleczalnie człowieka. „Pola nadziei” są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii.
W Polsce miastem, które jest stolicą całej kampanii, jest Kraków. To właśnie w krakowskich parkach, wiosną 1998 roku, zakwitły pierwsze polskie „pola nadziei” – 350 000 żonkilowych cebulek. Żonkil jest międzynarodowym symbolem nadziei, ma przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
Nasza Szkoła przystąpiła do kampanii „Pola Nadziei”. Obecnie, w roku szkolnym 2013/2014, kontynuujemy nasze działania.
26 września br. cała społecznośc uczniowska zebrała się w auli SOSW w Sulechowie, by jak co roku, wziąć udział w Wyboracg do Samorządu Szkolnego. Na wstępie opiekunki Samorządu Szkolnego - panie: Monika Gromulkska i Mirosława Kubiak - zaprezentowały wszystkich kandydatów, reprezentantów samorządów uczniowskich poszczególnych klas, a następnie przeprowadziły krótką pogadankę o tym, jakimi cechami powinna się odznaczać osoba ubiegająca się o funkcję w samorządzie szkolnym. W dalszej części wszyscy uczniowie przystąpili do tajnego głosowania, stawiając znak X przy nazwyskach maksymalnie trzech kandydatów.
W skutek demokratycznych wyborów, w roku szkolnym 2013/2014 w SOSW w Sulechowie, będzie funkcjonował Samorząd w składzie:
Żaneta Kujawa - przewodnicząca
Dawid Nawrocki - zastępca
Dawid Duma - członek
Barbara Sobieszek - członek
Po ogłoszeniu wyników wyborów, członkowie nowego Samorządu Szkolnego, złożyli uroczyste ślubowanie w obliczu wszystkich zebranych w auli uczniów i nauczycieli. W dalszym ciągu opiekę nad Samorządem Szkolnym będą sprawowały panie: Monika Gromulska i Mirosława Kubiak.
Fotorelację z wyborów można obejrzeć w albumie fotograficznym, bądź klinając na poniższy link:
http://soswsulechow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=19
W dniu 19 września br. na 4 lekcji odbył się apel szkolny. Prowadząca (p. Katarzyna Bieława) przypomniała wspólnie wraz z uczestnikami apelu podstawowe idee ogólnoświatowej akcji "Sprzątanie Świata". Następnie zostały rozdane każdej klasie worki i rękawiczki i wychowawcy razem z uczniami wyszli w teren. Młodsze klasy oraz wychowankowie zepołów edukacyjno-terapeutycznych oczyścili teren wokół budynku szkoły. Starsze klasy miały zadanie wysprzątać teren wokół płotu okalającego szkołę. Natomiast najstarsi uczniowie szkoły zawodowej oczyścili teren wokół internatu szkolnego przy ul. Kruszyna. Zebrane worki ze śmieciami zostały wyrzucone do szkolnego kontenera na śmieci.
Po zakończeniu akcji z poczuciem dobrze wykonanej pracy potrzebnej środowisku pozostała refleksja, że być może w przyszłym roku będzie mniej śmieci do zebrania.
Zdjęcia z akcji można obejrzeć na poniższym linku:
W wycieczce wzięło udział 13 dzieci z ZET GIMNAZJUM i SPP Górzykowo pod opieką nauczycieli: p. Elżbiety Włodarczak, p. Beaty Mokrzan.
O godz. 10:00 zaraz po zbiórce z opiekunami wyruszyliśmy z przed SOSW w Sulechowie do Jaromierza. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań uczniów i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni a także integracja dzieci. Po około 20 min. drogi dotarliśmy na miejsce. Jeszcze w przeddzień wycieczki dzieci zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas wycieczki i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.
Miłe wrażenie zrobił na nas pan Artur w stroju indiańskim, który przywitał naszą grupę i oznajmił o umowach i zasadach jakie panują podczas owego pobytu w wiosce.
W wiosce mogliśmy zobaczyć m.in. naturalnej wielkości, malowane, w pełni wyposażone tipi, ogromny namiot zwany tio-tipi, zdolny pomieścić nawet 50 osób, a także wystawę rękodzieła Indian mieszkających na preriach - wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików: koszule wojenne, tomahawki, torby z surowej skóry... i wiele, wiele inny rzeczy. Zobaczyliśmy wojownika palącego święt ą fajkę, dowiedzieliśmy się jak kobiety wyprawiały skóry, mogliśmy postrzelać z prawdziwego indiańskiego łuku do tarczy, pomalowano nam twarze...), jak też uczestniczyliśmy w oryginalnych grach i zabawach. Oto kilka z nich:,Strzelanie z łuku, Bieg Apacki, Równoważnia Szoszonów, lotki. Po zabawie piekliśmy kiełbaski na ognisku.
Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji . Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły dzieciom przez następne dni…
Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć na poniższym linku:
Spotkanie zorganizowane było w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 odbywających się pod hasłem: „Nie od razu Polskę zbudowano”. Dyrektor biblioteki publicznej p. Teresa Zawalna przywitała zebranych gości oraz przedstawiła program spotkania. Po krótkim przedstawieniu historii Pedagogium Królewskiego wystąpiła grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która w ramach II edycji Narodowego Czytania zaprezentowała utwór A. Fredry: „Mąż i żona”. Następnie oglądano wystawę związaną z tematem spotkania (fotografie, kroniki, dokumenty umieszczone w gablotach – w tym jedna poświęcona SOSW). Wystawę wzbogaciła ciekawa prezentacja multimedialna. Na koniec spotkania uczestnicy mieli możliwość zwiedzania biblioteki PWSZ w Sulechowie.
Zdjęcia obejrzeć można w zakładce: http://soswsulechow.edupage.org/album/?#gallery/16
5 września uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji przekazania i objęcia obowiązków dowódcy 5 Lubuskiego pułku artylerii w koszarach wojskowych na placu apelowym w Sulechowie. Mieliśmy możliwość oglądania sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia w pojazdach i przy sprzęcie, a żołnierze odpowiadali na nasze pytania. Najciekawszym elementem był pokaz umiejętności oddziału specjalnego i musztry. Wydarzenie uświetniała orkiestra wojskowa. Obejrzeliśmy defiladę oraz przejazd korowodu pojazdów wojskowych. Uroczystość zakończyła się podpisaniem protokołu zdawczo – odbiorczego
Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć na poniższym linku:
http://www.5pa.wp.mil.pl/pl/1_331.html
oraz w naszym albumie fotograficznym:
Społeczność szkolna w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Sulechowie z radością rozpoczęła nowy rok szkolny. Dyrektor Andrzej Klementowski powitał rodziców, uczniów oraz pracowników placówki.