Szkoła Przysposabiająca do Pracy

Szkoła ta przygotowuje młodzież do pełnienia różnych ról społecznych oraz autonomicznego (na miarę ich możliwości rozwojowych) i aktywnego dorosłego życia. Jej uczniami mogą zostać absolwenci gimnazjum specjalnego mający orzeczenie o upośledzeniu umysłowym w stopniu umiarkowanym, znacznym i ze sprzężeniami. Nauka trwa trzy lata, można wydłużać okres edukacji - nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nich 24 roku życia. Edukacja uczniów polega na  całościowej i jednoczesnej realizacji funkcji dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i profilaktycznej szkoły, z uwzględnieniem specyficznych form i metod pracy oraz zasad nauczania.

Kształcenie jest dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów opracowanych                 w indywidualnych programach nauczania dla każdego ucznia i obejmuje:

• kształcenie ogólne umożliwiające utrwalenie i poszerzenie zakresu posiadanej wiedzy i nabywanie nowych umiejętności,
  • przysposobienie do pracy rozumiane jest jako: kształtowanie właściwych postaw wobec pracy, przyswajanie podstawowej wiedzy o pracy i poznawanie typowych sytuacji związanych z pracą, uczenie wykonywania różnych prac, w tym porządkowych i pomocniczych, oraz opanowanie podstawowych umiejętności i czynności pracy, a także przygotowanie do podjęcia samodzielnej lub wspomaganej pracy na określonym stanowisku na wolnym lub chronionym rynku pracy.

Nabyte umiejętności uczniowie wykorzystują do naprawy własnej odzieży, tkania makatek, przygotowania prostych posiłków, robienia prostych przetworów, prasowania, prania ręcznego i w pralce, drobnych napraw stolarskich, a także do pielęgnacji i hodowli roślin, zagospodarowywania terenu wokół Ośrodka i prowadzenia sezonowych prac porządkowych.

Uczniowie nasi uczestniczą w wycieczkach, biwakach, turnusach rehabilitacyjnych. Po ukończeniu edukacji absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia szkoły przysposobienia do pracy i mogą szukać dla siebie miejsca na rynku pracy.