Statut

Nawigacja

Nawigacja

Zespoły Edukacyjno - Terapeutyczne

W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym na każdym poziomie nauczania  funkcjonują zespoły edukacyjno-terapeutyczne przeznaczone dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną oraz sprzężeniami. Nauka na każdym etapie trwa trzy lata z możliwością przedłużenia edukacji o jeden rok na danym poziomie edukacyjnym. Po skończeniu szkoły podstawowej uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych mogą kontynuować naukę w gimnazjum i dalej w Szkole Przysposabiającej do Pracy. Praca w 6 – 8 osobowych zespołach daje możliwość indywidualnego podejścia do każdego ucznia i dostosowania wymagań i oczekiwań do jego potrzeb i możliwości.

Zespół klasowy jest pod opieką wychowawcy, z którym odbywa się większość zajęć dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczych. Poza tym wszyscy uczniowie są pod opieką specjalistów: logopedy, pedagoga – terapeuty, nauczyciela gimnastyki korekcyjnej, pielęgniarki szkolnej. Korzystają ze specjalistycznego wsparcia i wyposażenia, z dodatkowych zajęć, które są w ofercie szkoły. Gdy wymaga tego sytuacja, np. zdrowotna ucznia, ograniczenia ruchowe, do pomocy wychowawcy zespołu przydzielana jest pomoc opiekuna.

Uczniowie zespołu z wychowawcą mają do dyspozycji salę lekcyjną, w której obok miejsc do pracy znajduje się kącik do odpoczynku i zajęć rekreacyjnych.

Przedmioty realizowane w zespole to: funkcjonowanie w środowisku, plastyka, technika, muzyka z rytmiką, wychowanie fizyczne, religia.

Ponadto każdy wychowanek korzysta z dodatkowych zajęć specjalistycznych w ramach zajęć rewalidacyjnych oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej, tj. SI- Integracja Sensoryczna, logopedia, terapia EEG biofeedback, trening słuchowy metodą Tomatisa.

Nauczyciela i uczniów obowiązuje podstawa programowa kształcenia ogólnego dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach podstawowych i gimnazjach a dla każdego z uczniów opracowuje się Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny w oparciu o dokładną i rzetelną diagnozę umiejętności funkcjonalnych. IPET tworzy zespół nauczycieli uczących danego ucznia i specjaliści (logopeda, pedagog, pedagog – terapeuta, nauczyciel gimnastyki korekcyjnej). Pracę koordynuje wychowawca zespołu. Diagnozę funkcjonalną przeprowadza się w oparciu o obserwacje, wywiady z rodzicami, wskazania i zalecenia z orzeczeń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, opinie lekarskie i inne ważne dokumenty, charakteryzujące funkcjonowanie ucznia. Po zapoznaniu rodziców z IPET- em dyrektor szkoły zatwierdza go do realizacji.

W zespołach edukacyjno-terapeutycznych pracuje się głównie metodą ośrodków pracy, ustalając miesięczne, tygodniowe i dzienne tematyczne ośrodki pracy. Wykorzystuje się również wiele innych metod pracy przeznaczonych do codziennej pracy z dziećmi z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną.

W zespołach edukacyjno – terapeutycznych rozwijamy i kształtujemy samodzielność, przygotowujemy do realizacji zadań życia codziennego. Zapewniamy wszechstronny rozwój uczniów, integrując ich ze środowiskiem i przygotowując do podejmowania różnych ról społecznych. Włączamy się aktywnie do udziału w imprezach integracyjnych i konkursach na terenie Ośrodka. Naszą mocną stroną są udziały w konkursach plastycznych, zawodach sportowych i występach artystycznych. Odnosimy liczne sukcesy, które cieszą nas, naszych rodziców i naszych nauczycieli i wychowawców. Uczymy się, pracujemy i bawimy w prawdziwie rodzinnej atmosferze. 

 

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sulechowie
    ul. Łączna 1
    66-100 Sulechów
  • 068 385 22 04
    068 385 26 49

Galeria zdjęć