Branżowa Szkoła I Stopnia

Zasadnicza Szkoła Zawodowa o profilu kucharz istnieje od 2004r. Nauka zawodu trwa 3 lata. Zajęcia odbywają się w bardzo dobrze wyposażonej pracowni gastronomicznej.

Poza przedmiotami ogólnokształcącymi, uczeń poznaje wiedzę fachową z zakresu: podstaw żywienia człowieka, technologii gastronomicznej z towaroznawstwem, wyposażenia technicznego, rachunkowości gastronomicznej, organizacji bezpieczeństwa
i higieny pracy.

Po ukończeniu szkoły absolwenci nabędą umiejętności w zakresie:

• stosowania zasad prawidłowego odżywiania,
  • dokonywania jakościowej oceny surowców, półproduktów i gotowych potraw,
  • przeprowadzania organoleptycznej oceny jakości surowców i potraw,
  • właściwego dobierania surowców do produkcji potraw,
  • właściwego przechowywania surowców, półproduktów i potraw gotowych,
  • prawidłowego wykonywania obróbki wstępnej i cieplnej surowców,
  • przygotowywania podstawowego asortymentu potraw i napojów surowców i półproduktów spożywczych, w oparciu o receptury gastronomiczne,
  • stosowania odpowiednich technik sporządzania potraw,
  • prawidłowego zestawiania posiłków, układania prostego menu,
  • przygotowywania podstawowego asortymentu potraw dietetycznych i wegetariańskich,
  • posługiwania się narzędziami i maszynami wykorzystywanymi do obróbki surowców i produktów spożywczych,
  • posługiwania się narzędziami, maszynami i urządzeniami przy przygotowywaniu posiłków.

Do głównych zadań zawodowych wykonywanych przez kucharza należą wszystkie czynności związane z przygotowywaniem typowych potraw i napojów w różnorodnych zakładach gastronomicznych i przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowywaniem i produkcją wyrobów i półproduktów kulinarnych.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie kucharz może być zatrudniony w barach szybkiej obsługi, punktach małej gastronomii, szpitalach, szkołach oraz restauracjach, kawiarniach, hotelowych zakładach gastronomicznych, przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją wyrobów i półproduktów spożywczych.

Uczniowie po zdaniu egzaminu zawodowego otrzymują dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe honorowany w krajach UE.